Whisky
Lige meget om du er til single malt, bourbon eller blended, så er du med en whisky fra Kjær & Sommerfeldt altid sikker på, at den er nøje udvalgt og kvaliteten er i top. Vi har haft høje standarder siden 1875 og samarbejder med nogle af de bedste whisky producenter i Danmark og resten af verden.

Whisky
Lige meget om du er til single malt, bourbon eller blended, så er du med en whisky fra Kjær & Sommerfeldt altid sikker på, at den er nøje udvalgt og kvaliteten er i top. Vi har haft høje standarder siden 1875 og samarbejder med nogle af de bedste whisky producenter i Danmark og resten af verden.
Bestem selv et prisinterval
(0)
(0)
Single Malt Whisky - PX Sherry Cask - 48%
Arran PX Casks Single malt har en dyb klassisk P.X. sherry-tone fra lagringen de sidste 18 måneder på P.X. fade, fremragende single malt der er produceret eksklusivt til det Danske marked.
Læs mereDevils Cask III Single Malt Whisky
Den tredje og sidste Bowmore Devil’s Cask forener de to tidligere versioner af whiskyen. Der er både brugt Pedro Jiménez og Oloroso sherryfade, hvilket resulterer i en intense og fyldige noter af kaffe, chokolade og dadler.
Læs mereSingle Malt Whisky 10 YO
Dette kerneprodukt fra Lochranza destilleriet på Arran, er en kombination af maltwhisky, der overvejende har lagret på amerikanske bourbonfade (ca. 60%) - dog med et lille tilskud af maltwhisky lagret på sherryfade. Det er en yderst lækker kombination. I næsen fornemmes aromaer i retning af sød vanilje, bananer, melon og kakao. I smagen trænger de mere komplekse aromaer igennem med en dyb karakter, der dog aldrig dækker over den klassiske citrustone, som Arran er så kendt for. Det er en maltwhisky i dyb harmoni. Mange vil opfatte den meget ældre end den faktisk er. Denne ultrabløde stil er ikke hverdagskost for en 10 år gammel maltwhisky.
Læs mereThe Harmony Collection 04 "Vibrant Oak" Single Malt Whisky
The Macallan Harmony Collection: Vibrant Oak er en del af The Macallans bæredygtige og innovative serie, der hylder naturlige råmaterialer og deres indflydelse på whiskyens smagsoplevelse. Lagret i egetræsfade fremhæver denne single malt frugtnoter, vanilje og krydderi, hvilket skaber en balanceret whisky med en silkeblød tekstur. Aroma: Duften er fyldt med friske frugter, lette krydderier og en elegant sødme fra vanilje. Subtile undertoner af egetræ tilføjer en varm dybde. Smag: På ganen åbner whiskyen med komplekse lag af modne bær, honning og krydderier, hvor egetræ og vanilje træder frem og giver smagen en rig karakter og fylde. Finish: Lang og glat afslutning med vedvarende noter af egetræ og krydderier, der langsomt aftager og efterlader en behagelig varme. The Macallan Harmony Collection: Vibrant Oak er perfekt til samlere og whiskyentusiaster, der værdsætter en dyb og raffineret smagsoplevelse, indrammet i bæredygtigt design og traditionelt whiskyhåndværk. Med en alkoholprocent på 44% tilbyder Vibrant Oak en rig og aromatisk oplevelse.
Læs mereFireside Tales - 12 YO "SR24"
Lagavulin er manges favorit i Diageos Special Release. Måske fordi det er en relativt sjælden mulighed for at smage kultwhiskyen fra Islay ved fadstyrke og med lidt ekstra jazz i fadlagringen. I år er lagringen dog relativt konservativ sammenlignet med sidste års tequila-fade, og det må vi bare sige, at vi bifalder, for der er ikke noget smukkere end tween Lagavulin fra refill-fade! En del er fra europæiske butts (hvilket normalt betyder gamle sherryfade). Fadstyrke: 57,4%. Farve: Let gylden. Duft: Klassisk, fenolisk Lagavulin med Sankt Hans-bål og varme krydderier. Smagsnoter: Intens, røget men ikke over the top, godt med aske, salt og kamfer. Serveringsforslag: Nydes rent. En dråbe vand fremhæver røgen.
Læs mere15 YO Single Malt Whisky - 46%
Billy Walker beskriver GlenAllachie 15 års single malt som ”den perfekte præsentation af destilleriets DNA”.
Bøg - Single malt whisky
Dansk single malt whisky røget med bøgetræ og lagret på sherryfade.
Thy - Single malt whisky
Dansk single malt whisky lagret på sherryfade lavet af byg, dyrket og maltet på vores slægtsgård.