Whisky
Lige meget om du er til single malt, bourbon eller blended, så er du med en whisky fra Kjær & Sommerfeldt altid sikker på, at den er nøje udvalgt og kvaliteten er i top. Vi har haft høje standarder siden 1875 og samarbejder med nogle af de bedste whisky producenter i Danmark og resten af verden.

Whisky
Lige meget om du er til single malt, bourbon eller blended, så er du med en whisky fra Kjær & Sommerfeldt altid sikker på, at den er nøje udvalgt og kvaliteten er i top. Vi har haft høje standarder siden 1875 og samarbejder med nogle af de bedste whisky producenter i Danmark og resten af verden.
Bestem selv et prisinterval
(0)
(0)
Devils Cask III Single Malt Whisky
Den tredje og sidste Bowmore Devil’s Cask forener de to tidligere versioner af whiskyen. Der er både brugt Pedro Jiménez og Oloroso sherryfade, hvilket resulterer i en intense og fyldige noter af kaffe, chokolade og dadler.
Læs mereSingle Malt Whisky - PX Sherry Cask - 48%
Arran PX Casks Single malt har en dyb klassisk P.X. sherry-tone fra lagringen de sidste 18 måneder på P.X. fade, fremragende single malt der er produceret eksklusivt til det Danske marked.
Læs mereSingle Malt Whisky 10 YO
Dette kerneprodukt fra Lochranza destilleriet på Arran, er en kombination af maltwhisky, der overvejende har lagret på amerikanske bourbonfade (ca. 60%) - dog med et lille tilskud af maltwhisky lagret på sherryfade. Det er en yderst lækker kombination. I næsen fornemmes aromaer i retning af sød vanilje, bananer, melon og kakao. I smagen trænger de mere komplekse aromaer igennem med en dyb karakter, der dog aldrig dækker over den klassiske citrustone, som Arran er så kendt for. Det er en maltwhisky i dyb harmoni. Mange vil opfatte den meget ældre end den faktisk er. Denne ultrabløde stil er ikke hverdagskost for en 10 år gammel maltwhisky.
Læs mereBøg - Single malt whisky
Dansk single malt whisky røget med bøgetræ og lagret på sherryfade.
F&R 1952 #627
Året var 1952, og missionærkirurgen, Albert Schweitzer, vandt Nobels fredspris, mens en vaccine mod polio blev udviklet af Dr. Jonas Salk. Dronning Elizabeth blev indsat som regent, og Macallan destillerede denne fantastiske Cask Strength Whisky, på 50.8%.
Læs mere